تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین » دانلود کلیپ فوتبال گلهای فوتبال فروش فیلم فوتبال گل سیتی هایلایت استقلال پرسپولیس HD

معرفی تیم ها

برای مشاهده متن کامل هر مطلب بر روی ان کلیک کنید

تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین

  • نوشته شده توسط sadeghi
  • 30-07-1393, 15:08
  • 5431 بازدید
  • 145 بسته شده
توسط: sadeghi در 30-07-1393, 15:08
تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین

نام تیم : تیم ملی آرژانتین

کشور : آرژانتین

ورزشگاه : مونومنتال آنتونیو

بهترین برد : آرژانتین ۱۲ - ۰ اکوادور

لقب تیم : Albicelestes

تاسیس : 1901

 

 

تیم ملی آرژانتین یکی از پرافتخارترین تیم های ملی جهان محسوب می شود. کشوری در قاره امریکای جنوبی که فوتبال در خود مردم این منطقه جاری است. عشق و علاقه مردم آرژانتین به فوتبال وصف ناپذیر است و استعداد ناب ستارگان تاریخ فوتبال این کشور از آرژانتین تیمی با اعتبار جهانی ساخته است. مارادونا پرچم دار فوتبال این کشور در تاریخ بوده و در عصر حاضر نیز لیونل مسی به عنوان نفر اول فوتبال این کشور شناخته می شود. هر چند که در گذر تاریخ فراز و نشیب بسیاری در تاریخ تیم ملی فوتبال آرژانتین دیده شده است اما همیشه ارژانتین به عنوان یک تیم تراز اول در جهان محسوب می شود. در این قسمت قصد داریم مروری بر تاریخ فوتبال تیم ملی آرژانتین به عنوان یکی از تیم های پراختخار و هم گروهی تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 برزیل بپردازیم. شاید خیلی ها با بخاطر اوردن بازی تیم ایران در مقابل آرژانتین به یاد گل لیونل مسی در لحظات اخر و حسرت بجا مانده از ان بازی بیفتند اما بهر حال تیم ملی آرژانتین از محبوب ترین تیم های ملی در بین فوتبال دوستان ایرانی محسوب می شود.

 

 آلبی‌سلسته (‌آسمان آبی و سفیدها) که لقب این تیم محسوب می‌شود ، زیر نظر فدراسیون فوتبال آرژانتین فعالیت دارد، توسط آلخاندرو سابلا، به عنوان مربی اداره می‌شود و در تاریخ 16 ماه مه سال 1901 در شهر مونته‌ویدو، پایتخت اروگوئه اولین بازی خود را که دیداری دوستانه بود، انجام داد و به این ترتیب به دنیای ورزش معرفی شد و فعالیتش را آغاز کرد.

پس از آن دیدار که با برتری 3 بر 2 اروگوئه‌ای‌ها خاتمه یافت، آبی و سفید‌پوشان تا به امروز بازی‌های پرشماری انجام داده‌اند و در تورنمنت‌های گوناگونی نیز شرکت کرده‌اند که با کسب نتایجی از جمله قهرمانی همراه بوده است.

*پرگل‌ترین بردها، بدترین باخت‌ها

 

براساس آماری که در تاریخ  تیم ثبت شده، بهترین پیروزی‌ «آلبی‌سلسته»  22 ژانویه سال 1942 بوده که در شهر مونته‌ویدو،  توانست 12 بر صفر اکوادور را درهم شکند.

در مقابل بدترین شکست تمام ادوار این تیم، به بازی 15 ژوئن سال 1958 در شهر هلزینگ‌بورگ سوئد بازمی‌گردد که 6 بر یک توسط چکسلواکی سابق خرد شدند.

همچنین چنین باخت مشابهی را یک بار دیگر آرژانتینی‌ها در اول آوریل سال 2009 تجربه کردند. در زمانی که تیم به شدت گرفتار بحران شده بود، یاران لیونل مسی 6 بر یک در شهر لاپاز بولیوی، مغلوب حریف خود شدند.

*سابقه قهرمانی

تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین

 

آرژانتین 2 بار در جام جهانی ٬در سال‌های 1978 (به عنوان میزبان) و  1986 قهرمان شده ‌است. این تیم همراه با برزیل و اسپانیا تنها تیم‌هائی هستند که در خارج از قاره خود به قهرمانی جام‌جهانی نائل شده اند.  همچنین در مسابقات کوپا آمریکا یا همان قهرمانی آمریکای لاتین (14 بار)، المپیک (2 بار) و جام کنفدراسیون‌ها مقام نخست را کسب کرده است.

از طرفی آرژانتین به همراه فرانسه ، تنها تیم‌هایی محسوب می‌شوند که در سه جام معتبر فوتبال (جام جهانی، جام کنفدراسیون‌ها و المپیک) قهرمان شده‌اند.

رقبای آرژانتین در دنیای فوتبال با توجه به رویدادهای تاریخی، آلمان، برزیل، اروگوئه و انگلیس بوده است.

*حضور در 5 فینال جام جهانی

تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین

 

حریفی که در برزیل مقابل ایران قرار گرفت، تا به حال در پنج فینال جام جهانی حضور داشته که حاصل آن دو عنوان قهرمانی است. اولین بار که آرژانتینی‌ها توانستند حضور در بازی نهایی جام جهانی را تجربه کنند، به اولین دوره برگزاری جام جهانی یعنی سال 1930 مربوط می‌شود. در آن پیکار به یادماندنی، مقابل اروگوئه که خود میزبان بود، آرژانتین  4 بر 2 بازنده شد.

سال‌های زیادی از حضور در آن فینال گذشت تا «آبی و سفیدها» موفق شدند باز حضور در یک بازی نهایی جام جهانی را به چشم ببینند. این مسابقه در واقع ایستگاه پایانی جام جهانی 1978 بود که خود میزبان بودند. در آن موقع تیمی که توسط  لوئیس سزار منوتی اداره می‌شد و بزرگانی همچون دانیل پاسارلا، ماریو کمپس، اسوالدو آردیلس، ریکاردو ویلا، اوبالدو فیلول و ... را در اختیار داشت، توانست در فینال مقابل «لاله‌های نارنجی» به پیروزی 3 بر یک رسیده و جشن قهرمانی بگیرد.

آرژانتینی‌ها 8 سال بعد در کشور مکزیک،‌ در حالیکه دیگو مارادونا را در خدمت داشتند،‌بازهم به فینال جام جهانی رسیدند. در جدالی بسیار پرافت و خیز مقابل آلمان غربی سابق که ستارگانی همچون رومینیگه و ماتیوس را در اختیار داشت،‌ 3 بر 2 برنده شده و بازهم قهرمانی را در دستان خود دیدند.

چهارمین حضور «آلبی سلسته» در بازی پایانی یک دوره جام جهانی به مسابقات 1990 ایتالیا مربوط می‌شود. پیکارهای که باز آلمان‌ها را مقابل خویش دیدند. اما این بار با گل آندرئاس بره‌مه از روی نقطه پنالتی قهرمانی را از دست دادند.

برای پنجمین بار ارژانتینی ها در جام جهانی 2014 به فینال رسیدند اما این بار هم در مقابل آلمان قرار گرفتند و باز هم در مقابل این تیم شکست خوردند تا ارژانتین باز هم در حسرت جام بماند.

*عملکرد کلی آرژانتین در ادوار گذشته جام جهانی:

- سال 1930: فینالیست

-سال 1934 : راهیابی تا مرحله یک هشتم نهایی

- سال 1938: در این دوره حضور نداشت

-سال 1950:‌در این دوره حضور نداشت.

- سال 1954:‌در این دوره حضور نداشت.

- سال 1958: حذف در مرحله گروهی جام جهانی

- سال 1962: حذف در مرحله گروهی جام جهانی

- سال 1966: راهیابی تا مرحله یک چهارم نهایی

- سال 1970: برای راهیابی به این دوره در مرحله مقدماتی توسط پرو حذف شد.

- سال 1974:‌راهیابی تا مرحله دوم جام

- سال 1978:‌در این دوره خود میزبان بود و به مقام قهرمانی رسید.

-سال 1982: در دور مقدماتی حذف شد

*سال 1986:‌در مسابقاتی که در مکزیک انجام شد، آلبی‌سلسته به مقام قهرمانی نائل آمد.

*سال 1990 : در فینال مغلوب آلمان شد و ازقهرمانی بازماند.

*سال 1994 :‌راهیابی تا مرحله یک هشتم نهایی

*سال 1998: راهیابی تا مرحله تا مرحله یک چهارم نهایی

*سال 2002:‌ حذف در مرحله گروهی

*سال 2006: راهیابی تا مرحله یک چهارم نهایی

*سال 2010: راهیابی تا یک چهارم نهایی

 

*سال 2014: شکست در فینال در مقابل آلمان


*آلبی سلسته و رکوردها

آرژانتین را باید تیم رکوردها دانست. تیمی که در تمام دوران فعالیتش 198 مرتبه مقابل اروگوئه بازی کرد و  95 مرتبه با برزیل نیز بازی کرده است. همین تیم بازیکنانی نیز داشته که صاحب صاحب رکوردهای هستند.

براساس آمار موجود، خاویز زانتی، لژیونر متعصب اینترمیلان با 145 حضور در پیراهن آبی و سفید،  پرسابقه ترین بازیکن تیم کشورش به شمار می‌آید.

پس از او روبرتو آیالا با 115 بازی و دیگو سیمونه با 106 بازی در رده‌های دوم و سوم پرسابقه‌های تیم محسوب می‌شوند.

دیگو مارادونا، بازیکن اسطوره ای پیشین آرژانتینی‌ ها و جهان با 91 بازی ملی در رده ششم پرسابقه ‌های کشورش قراردارد.

 

تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین

 

او فوق ستاره‌ای است که در جام جهانی مکزیک عامل اساسی و قهرمانی تیمش نام گرفت. البته در این جام و در بازی با انگلیس با دریبل کردن همه نفرات و گلزنی و نیز با گلزنی با دست(!)دو گل بحث‌انگیز زد که در تاریخ فوتبال ماندگار شدند. به خاطر گلزنی پا دست بود که پس از آن بازی از مارادونا به عنوان «دست خدا» نیز نامبرده شد.

لیونل مسی،‌کاپیتان کنونی تیم نیز 93 مرتبه حضور در پیراهن ملی را تجربه کرده است. (تا پایان 2014 )

 

تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین

 

*گلزن‌ترین های آلبی سلسته

در تاریخ حیات بیش از یک قرن تیم ملی آرژانتین،‌گلزنان زیادی در این تیم مطرح شدند. اما گلزن‌ترین بازیکن تمام ادوار این تیم، گابریل عمر باتیستوتا معروف به «باتی گل» مهاجم افسانه‌ای است. بازیکنی که در 78 بازی ملی توانست 56 گل به ثمر رساند.

 

تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین

 

پس از او لیونل مسی،‌موفق شد 42 گل ملی را به نام خود ثبت کند که ممکن است بتواند رکورد باتیستوتا هم بشکند ( آمار تا پایان 2014 ) رده سوم بهترین گلزنان تاریخ تیم  نیز به هرنان کرسپو اختصاص دارد که در 64 بازی ملی،‌35 گل زد.

 

تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین

 

*کادر بازیکنان کنونی آرژانتین:

تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین

 

آلخاندرو سابلا، سرمربی تیم آمریکای جنوبی در مرحله مقدماتی مسابقات جام جهانی 2014 در کادر بازیکنان خود از 40 بازیکن استفاده کرده است.

بر همین اساس تنها 7 بازیکن از این جمع گسترده در حال بازی در کشور خود هستند و بقیه نفرات به عنوان لژیونر در امریکای‌لاتین یا اروپا پول درمی آورند و تجربه کسب می‌کنند. فهرست نفرات مورد نظر سابلا که جایگاه ویژه ای برای مرحله آماده‌سازی جام جهانی برزیل داشتند ، به این شرح است:

دروازه‌بان:

کریستیان آلوارز، سان لورنزو- ماریانا آندوخار،‌کاتانیا ایتالیا- اوریون اگوستین،‌بوکاجونیورز- سرخیو رومرو، موناکو فرانسه

خط دفاع:

کریستیان آنسالدی، زنیت روسیه- خوزه ماریا باسانتا، مونتری مکزیک- هوگو کاپانیارو، اینترمیلان ایتالیا- فابریسیو کولوچینی، نیوکاسل یونایتد انگلیس- سباستین دومینگوئز، ولز‌سارسفیلد- فدریکو فرناندز،‌ناپولی ایتالیا- ازکوییل خارای، بنفیکا پرتغال – گابریل مرکادو، ریورپلات- لوکاس اوربان، بوردو فرانسه- نیکولاس اوتامندی، پورتو- ژینو پروتزی، کاتانیا ایتالیا، کلمنته رودریگوئز، سائوپائولو برزیل- مارکوس روخو ، اسپورتینگ پرتغال- فاکوندا رون‌‌کالیا، فیورنتینا ایتالیا- پابلو زابالتا ، منچسترسیتی انگلیس

خط میانی:

ریکاردو آلوارز، اینترمیلان ایتالیا- اورباننگا، والنسیا اسپانیا- لوکاس بیلیگا، لاتزیو ایتالیا- رودریگو برانا، کیلمه - آگوستو فرناندز، سلتاویگو – فرناندو گاگو، بوکاجونیورز- نیکولاس خیطان، بنفیکا- پابلو گویناژو، واسکودوگاما برزیل- اریک لاملا ، تاتنهام انگلیس، انخل دی ماریا ، رئال مادرید اسپانیا- خاویر ماسکرانو، بارسلونا- والتر مونت‌لیو، سانتوس برزیل- فابین رینادو، اسپورتینگ پرتغال- ماکسی رودریگوئز، نیوولزاولدبویز- خوزه ارنستو سوسا، متالیست اوکراین

خط حمله:

سرخیو آگوئرو، منچسترسیتی- گونزالو ایگواین، ناپولی ایتالیا- مائورو ایکاردی، اینترمیلان ایتالیا- ازکوییل لاوتزی، پاری‌سن‌ژرمن فرانسه- لیونل مسی- بارسلونا اسپانیا- رودریگوئو پالاچیو، اینترمیلان ایتالیا

*2 بار سابقه رویارویی با ایران

 

تیم آرژانتین در حالی دومین بازی خود را در جام جهانی برزیل مقابل تیم کارلوس کی‌روش انجام داد که سال‌ها قبل یک بار در کشور اسپانیا مقابل هم قرار گرفتند.

در ماه مارس سال 1975 باشگاه رئال مادرید به افتخار هفتادو پنجمین سالروز تاسیس‌اش یک تورنمنت 4 جانبه ترتیب داد که یکی از تیم‌های دعوت شده ایران بود.

درآن تورنمنت  ایران که آن زمان ستاره‌های همچون علی پروین، مرحوم ناصر حجازی، حسن روشن، ابراهیم قاسمپور، حسن نظری، آندرانیک اسکندریان، حسین کازرانی،‌نصرالله عبداللهی ، محمد صادقی،‌غفور جهانی،‌محمدرضا عادلخانی  و ... را در اختیار  داشت، موفق شد مقابل «البی سلسته‌آی» که 3 سال  بعد قهرمان جهان شد، به تساوی یک بر یک در وقت قانونی برسد.

در آن رویارویی گل آرژانتین را برتونی در دقیقه 14 از روی نقطه پنالتی زد و گل مساوی ایران را هم محمد صادقی به ثمر رساند، آن هم در دقیقه 79 که بعد از تمام شدن وقت قانونی کار به ضربات پنالتی کشیده شد و آرژانتینی ها با نتیجه 4- یک پیروز شدند. تنها پنالتی ایران را علی پروین به تور دروازه حریف دوخت.

 

 

تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین

 

 

جام جهانی 2014 و دومین رویارویی با ایران

تیم ملی ایران در دومین بازی خود در جام جهانی 2014 در مقابل آرژانتین قرار گرفت و حتی چندین بار هم تا آستانه دروازه آرژانتینی ها پیش رفت. در حالی که بازی در لحظات پایانی خود با نتیجه بدون گل ادامه داشت و امیدهای ایران برای صعود به مرحله بعد پررنگ تر نمایان می شد لیونل مسی در آخرین لحظات با یک ضربه استادانه دروازه ایران را باز کرد و بازی را 1 بر 0 کرد.

 *قهرمانی برزیل 2014،‌خواسته کل آرژانتین

آلخاندرو سابلا، مربی 59 ساله تیم آرژانتین وظیفه سنگینی در جام جهانی 2014 داشت . او می‌دانست پس از قهرمانی سال 1986 بارها تیم ملی این کشور در رقابت‌های جام جهانی بازیکنان شاخصی داشته و از قابلیت‌های بسیاری نیز برخوردار بوده که در نهایت شایستگی و با بدشانسی از راهیابی به مرحله نهایی و کسب جام بازمانده‌‌اند.

به همین دلیل سابلا می‌کوشید با بالابردن آمادگی تک تک مردانش، تیمی را برای برزیل تدارک ببیند که به واقع به عنوان مدعی قهرمانی در جام حاضر شود. تیمی که با شرایط اقلیمی برزیل با توجه به هم‌قاره آی بودن کاملا آشنا بود و با برخورداری ازبزرگانی همچون لیونل مسی، بازیکنان ارزشمندی برای دست‌یابی به قهرمانی در اختیار داشت تا بازی فینال صعود کرد و در دیدار نهایی در مقابل آلمان اماده قرار گرفت و در وقت های اضافی بازی گلی دریافت کرد تا با همین 1 گل آرژانتین نایب قهرمان جام جهانی 2014 شود.

 

آرژانتین در جام جهانی 2014

روزنامه آرژانتینی اوله در گزارشی اختصاصی به بررسی شرایط گلزنی 32 تیم راه یافته به جام جهانی پرداخته. دراین گزارش یادآوری شده که درمیان این 32 تیم، تیم ملی آرژانتین تیمی است که در سال 2013 بیشترین گلها را به ثمر رسانده و با اتکا به مهاجمان تراز اولش یعنی مسی، آگوئرو و ایگواین موفق ترین تیم درزمینه گلزنی در سال 2013 بوده.


دراین گزارش یادآوری شده که با وجود قدرت تهاجمی فوق العاده آلبی سلسته شرایط دفاعی این تیم اوضاع نگران کننده ای دارد وهمین موضوع تردیدهایی را برای آرژانتینی ها ایجاد کرده است
بیستمین دوره جام جهانی فوتبال به میزبانی برزیل در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ آغاز شد و آرژانتین در گروه ششم با تیم‌های ایران، بوسنی و نیجریه هم‌گروه شد. این تیم با پیروزی در ۳ دیدارهای مرحلهٔ گروهی به عنوان تیم نخست به مرحلهٔ بعد راه پیدا کرد. آرژانتین توانست با پشت سر گداشتن تیم‌های سوییس، بلژیک و هلند به دیدار پایانی مسابقات راه پیدا کند. حریف این تیم در فینال آلمان بود که در دبدار نیمه‌پایانی موفق شده بود با ۷ گل برزیل میزبان را در هم بکوبد. دیدار نهایی در ۹۰ دقیقهٔ قانونی با تساوی بدون گل پایان یافت و به وقت اضافه کشیده شد. در نهایت آرژانیتن با دریافت یک گل در دقیقهٔ ۱۱۳ بازی مغلوب شد جایگاه دوم مسابقات را کسب کرد. هم‌چنین لیونل مسی از سوی فیفا به عنوان بهترین بازیکن جام انتخاب گردید.

 

تاریخچه , افتخارات و معرفی تیم ملی آرژانتین

 

 

ارسال نظر

نام:* ایمیل:*
نظر شما:
سوال:
حاصل 16+4 مساوی؟ (به عدد)
پاسخ:*

همه نظراتی که فاقد محتوای تبلیغاتی و یا توهین امیز باشد پس از تایید مدیران سایت منتشر می شوند

  • رضا

  • 7 آبان 1393 12:46

مطلب خوب و جامعی بود

از تیم های دیگر امریکای جنوبی هم مطلب بگذارید

ب اتشکربهترین تیم جهان ارژانتینه

پاسخ به نظر
بازدید کننده محترم شما هنوز به عضویت درون سایت در نیامده اید , پیشنهاد میکنم درون سایت عضو شوید ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.